Web sitemize hoşgeldiniz.

Konfeksiyon Ürünlerinde Yıkama İşlemleri

Konfeksiyon yıkama, konfeksiyon ürünlerine uygulanan, kimyasal ve mekanik olarak yıkama işlemlerine denir. Yıkama işlemi sadece dikimi yapılmış olan konfeksiyon ürünlerine yapılır. Konfeksiyon yıkama işlemlerindeki temel amaç ürüne farklı bir efekt ve tuşe kazandırmaktır. Böylece tekstil ürününün rahat bir şekilde kullanımı ve satılabilme özelliği sağlanacaktır. Önceleri sadece Jean pantolonlara uygulanabilen konfeksiyon yıkama işlemleri şimdi spor ve rahat giyinmenin ön plana çıkması ve bunun ürün yelpazesi olarak genişlemiş olması her tür ürüne uygulanmaya başlamasına ve dolayısıyla tekstil yıkamasının önemli bir yer tutmaya başlamasına neden olmuştur.

Konfeksiyon ürünlerindeki yıkama işlemleri her türlü kıyafet ve kumaş parçasına yapılıyor olması o ürünlere daha farklı bir form ve görünüş kazanmasına neden olmuştur. Konfeksiyon yıkama işlemlerinin bu denli gelişmiş olarak uygulanmaya başlaması yıkama işlemlerinin de çeşitlenmesine neden olmuştur.

Konfeksiyon yıkama işlemleri çeşitleri aşağıdaki gibidir;

Normal Yıkama: Bu konfeksiyon yıkama işlemi konfeksiyon ürününe yumuşaklık ve çekmezlik özelliği kazandırmak için yapılmaktadır. Bu durum sadece yumuşatıcılar ile yapılmaktadır ve bunun için değişik yumuşatıcı çeşitleri kullanılmaktadır. Bu yumuşatıcı çeşitleri ise;

  • Katyonik Yumuşatıcılar: Beyaz renkteki ürünler dışında olan her türlü renkli ve pamuklu kumaşlar üzerinde uygulanır. Beyazlarda ve açık renkli kumaşlarda kullanıldığı takdirde sararmaya neden olabilmektedir.
  • Non- İyonik Yumuşatıcılar: Beyaz renkte ve açık renkte olan pamuklu kumaşlar üzerinde kullanılmaktadırlar. Etkileri katyonik yumuşatıcılara göre daha azdır. Kumaşın içerisine daha az nüfus ederler ve yalnızca yüzeyde kalırlar.
  • Silikonlar: Kumaşa yumuşaklık ve kayganlık vermektedir. Bu yönden silikon son derece önemlidir.

Enzim Yıkama: Bu konfeksiyon yıkama işlemi konfeksiyon ürünlerindeki tüylenmeyi önlemek ve gidermek amacıyla yapılır. Bu işlemin yapılabilmesi için enzim firmalarının özel olarak üretmiş olduğu selülozun zincir yapısını kırabilen aktif asidik enzimler kullanılmaktadır. Bu işlem sayesinde tüylenme giderilecek ve parlak, pürüzsüz bir kumaş yüzeyi elde edilecektir. Bu işlemin bir olumsuz özelliği vardır ki kumaş gramajında bir düşüş olmasıdır.

Haşıl Sökme: Dokuma işlemi sırasındaki gidiş gelişlerde oluşabilecek sürtünmeden kaynaklanan bir kopma yaşanır ve bu da çeşitli iplik çıkıntılarının oluşmasına yani haşıla neden olur. İşte bu haşıl malzemelerinin sökülmesi işlemine haşıl yıkama denmektedir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ