Web sitemize hoşgeldiniz.

Klavyenin İcadı

Tarih boyunca el yazısı ile yazılan mektuplar, kitaplar ve gazeteler klavyenin icadı ile matbaa kalitesine ulaşmayı başarmıştır. Q klavyenin buluşunu gerçekleştiren Christopher Latham Sholes, 1874 yılında klavyenin patentini alarak, buluşunun yaygınlaşmasını sağlayan ticari girişimlerinde de başarıyı yakalamıştır. O günden bu güne kadar tüm dünyada kabul edilen Q klavye standardı, geliştirilen pek çok türüne rağmen içerinden en çok kullanılan klavye çeşidi olmuştur.

Bir hikayeye göre, Q klavyenin kullanımındaki zorluk ve daha çok kullanılan harflerin sol el bölgesinde olması Sholes’in bilinçli olarak yaptığı bir tasarımdır. Sholes, klavyenin icadı ile daktilodaki hızlı yazımı engellemek için daha zor bir harf dizilimi gerçekleştirerek, yazma hızını düşürmeyi amaçlamıştır. Bu görüşe karşı pek çok tepki ortaya çıkmış ve her dilin kendine uygun klavye türü geliştirilmiştir. Ancak yine de tüm dünyada en çok kabul gören Q klavye olmuştur.

Washington State Üniversitesi’nde görev yapan Prof. Dr. August Dvorak, İngilizce ’de fazla kullanılan harfleri klavyenin orta bölgesine yerleştirerek Dvorak klavyesini önermiştir. Ancak Q klavye standardını benimseyenler için bu öneri hiç kabul görmemiştir. Klavyenin icadı günümüze kadar geçen süreçte aynı standardı korumayı başarmıştır.

Klavyenin icadı ile bilgisayarların vazgeçilmez parçası olan ve veri girişini kolaylaştıran araç, günümüzde cep telefonundan televizyona kadar pek çok teknolojik araçta sanal olarak da işlevsel bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır.

Etiketler:

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ