Web sitemize hoşgeldiniz.

Kivinin Faydaları

A ve C vitaminleri, potasyum, demir ve kalsiyum açısından zengin bir meyve olan kivi oldukça faydalı bir meyvedir ve besin değeri de çok yüksektir. Her gün bir adet yenen kivi vücudun günlük A ve C vitamini ihtiyacını karşılamaktadır. Lif açısından da oldukça zengin bir meyve olan kivi bağırsakları çalıştırarak sindirimi düzenlemektedir. Özellikle de diyet yapanlar tarafından tercih edilen kivi, kabızlığa da iyi gelmektedir.

İnsan sağlığı açısından faydaları saymakla bitmeyen kivinin anavatanı Çin’in güneyinde yer alan ‘Yangste’ adı verilen vadidir. 1900’lü yılların başlarında bu vadiden dünyaya yayılan kivi vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengindir. Beta karoten, pektin ve flavonitler içeren bu meyve özellikle de 6-7 yaş civarındaki çocuklarda solunum yolları açısından olumlu etkiler sağlamaktadır. Nefes darlığı, burun akıntısı, hapşırma, kronik öksürük gibi rahatsızlıkları tedavi amaçlı yenilen kivi bu rahatsızlıkların yüksek yüzdelerle azalmasını ve yok olmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda da vücuttaki toksinleri temizleyerek hücre hasarını önlemekte, kötü kolesterolü de düşürmektedir.

Kivinin yapısında bulunan antimutajenik maddeler, kanseri de önlemektedir. Ayrıca vücuttaki kılcal damarların yapısını da güçlendiren kivinin kan inceltici, kan basıncını düzenleyici ve kandaki yağ oranını düşürücü etkisi bulunmaktadır. Grip ve soğuk algınlığına iyi gelen kivi vücudun bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir.

Ülkemize 1980’li yılların sonlarına doğru gelen kivi meyve suları, reçel, dondurma, tatlı, pasta, sabun ve şampuan yapımında ve kozmetikte kullanılmaktadır. İçeriğindeki sitrik asit nedeniyle yerken ekşimsi bir tat veren kivi fenolik ve flavonik içermesi nedeniyle cildi beslemekte, tazelemekte ve yenilemektedir. Her gün düzenli olarak tüketilmesi ile uyku kalitesinin arttığı, ruh halinin canlandığı, bağışıklık sisteminin güçlendiği, göz sağlığını koruduğu, kalp ve damar hastalıklarını engellediği, cildi ölü hücrelerden temizlediği ve yaşlanma etkilerini azalttığı kanıtlanmıştır.

İnsan sağlığı açısından oldukça önemli bir yere sahip olan kivinin pek çok derde deva olması, her gün düzenli olarak bir adet yenmesini gerektirmektedir. İsteğe bağlı olarak et ve tavuk yemeklerine de lezzet veren kivi yoğurda karıştırılarak ya da meyve salatası olarak yenebilir.

Etiketler:

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ