Web sitemize hoşgeldiniz.

Kimlerin Spor Yapması Sakıncalıdır

16 Haziran 2018

İnsan hayatında spor yapmak önemli ve gerekli bir durumdur. Sporun sağlığa kazandırdığı avantajları saymakla bitiremeyiz. Geç yaşlanma, hastalık önleme, vücudun işlerliğini uzun süreler muhafaza etme, psikoloji düzenleyerek depresyon riskini yok etme gibi tepeden tırnağa iyi gelen bir işlevi vardır. Fakat bazı kişiler spor yapmamalıdır. Bu kişilerin spor yapmaları hayatlarını riske atabilir. Yapılacaksa bile uygun egzersizler bir uzman tarafından saptanarak yapılmalıdır. Aksi hallerde ölümle sonuçlanacak vakalar olabilir. Bu üzücü durumlar bazı zamanlarda profesyonel sporcuların da başına gelebiliyor. Maç esnasında kalp krizi geçirip hayatını kaybeden futbolcu belleklerde, hala unutulmadı.  Peki, kimlerin spor yapması sakıncalıdır;

  • Yaş problemine bağlı olan kişiler kesinlikle uzman önerisi almalıdır. 40 yaşından sonra kardiyolog tavsiyesi olmadan spor yapılmaz.
  • Aradan uzun zamanlarda geçse kalp krizi geçirmiş kişi spor yapamaz
  • Damar tıkanıklığı olanlar ve bu hastalığı geçirmiş olanlar
  • Tansiyon hastaları kesinlikle spor yapamazlar.
  • Şeker hastalıkları olanlar, özellikle insülin kullananların spor yapmaları yasaktır.
  • Aşırı derecede sigara tüketenlerin spor yapması önerilmez. Sigara bırakıldıktan bir müddet sonra spora başlanmalıdır. Yoksa kronik astım riski oluşabilir.
  • Kalbinde stenti pil ve ritim bozukluğu olanların spor yapması yasaktır.

Kimlerin spor yapması sakıncalıdır diye bir soru işareti aklınızda varsa, bu türden rahatsızlığı olan kişiler spor yapamazlar. Fakat doktorlarına danışarak belli hareketler öğrenebilirler. Onun dışında kısa mesafe yürüyüşler yapabilirler.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ