Web sitemize hoşgeldiniz.

İğne Oyası Yapımı

29 Temmuz 2018

Geleneksel işleme tekniklerinden biri olan iğne oyası yapımı, özel beceri gerektiren bir aktivitedir. Çeyizliklerin en zarif ürünleri, iğne oyaları ile yapılır. Havlu kenarları, yazma ve tülbent kenarları, namaz örtüsü kenarlarında ustalıkla işlenen iğne oyaları, en yeni modelleri ile daima popülerliğini koruyor.

İğne Oyası Nasıl Yapılır?

Dikiş iğneleri ile işlenen ve farklı örme teknikleri ile binlerce farklı modeli oluşturan, oyalar, yemeni kenarlarından sarkan rengarenk ve şık işlemelerdir. Fındık fıstık modelleri, kalpli oyalar, laleli veya güllü oyalar, yelpaze oyalar, boncuklu iğne oyası modelleri gibi klasik işlemelere alternatif olarak, çıtı pıtı iğne oyası yapımı sunuluyor.

İğne oyası yaparken, boncuk ve iplerin seçimi mutlaka işlenecek ürüne göre seçilmelidir. İğne oyası yapımı öğren videolarından, işleme tekniklerini ve boncuk geçirmelerini öğrenebilirsiniz. Örneğin havlu kenarı yapılacak ise, havlunun model ve desenlerine uyumlu olacak renkteki iplikler veya boncuklar seçilmelidir.

Tülbent Oyaları Nasıl Yapılır?

Tülbentlerde şayet beyaz ya da siyah fon kullanılıyor ise istenilen renklerle oya yapılabilir. Renkli ve desenli tülbentlerde ise daha sade tonlar ve aynı renk iplikler kullanılmalıdır. İğne oyası nasıl yapılır teknikleri resimli veya videolu anlatımlarını değerlendirerek, başlama ve örme stillerini detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

En beğenilen oya modelleri arasında; lale motifleri, midye motifi, organze kurdele iğne oyaları, mekik oyası, lolipop modeli, örümcek ağı tığ modeli gibi seçenekler bulunuyor.

İğne Oyası Anlatımlı Yapımı

İğne oyası yapımı için kapsamlı videolu anlatımlardan yararlanabilirsiniz. Sıralı modeli, fıstıklı yelpaze modeli, kum boncuk modeli, kurdele işlemeli modeller, fiyonk yapımı, sonsuzluk modeli gibi en beğenilen iğne oyası modellerini görsel anlatımlı modellerinden inceleyerek, hızlı ve kolay şekilde yapabilirsiniz. Kalemle iğne oyası yapımı için, resimli anlatımlardan yararlanabilirsiniz.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ