Web sitemize hoşgeldiniz.

Hibrit Otomobil Nedir?

Bir hibrid otomobil enerji teknolojisinin iki türünü de kullanan araçtır. Genellikle geleneksel benzinli motor ve akü ile bu iki kaynak arasında güç talebini paylaşır. Bir kaynaktan diğeri yedek olarak hizmet verir ya da araç bir belli durumlarda ana güç kaynağını değiştirebilir.

İki Güç Kaynağı

Hibrid arabalar çeşitli şekillerde çalışır. En temel hibrid otomobil bir gaz motoru tarafından desteklenmektedir. Aynı zamanda piller bir bankada tutulur. Birçok hibrid araba frenleme sayesinde rejenere enerjiyi kullanarak kendi pillerini şarj eder. Hibrid arabalar genellikle gerektiği gibi benzin ve pil gücü arasında geçiş yapar. Motor üzerinde çok az bir talep vardır. Örneğin, araba tamamen gaz kullanarak durabilir ve pil gücüne geçiş sağlar. Bazı hibrid otomobil sürücüleri kendi araçlarındaki gaz motorlarını sürüş sırasında kapandığını duymanın sinir bozucu olabildiğini söylediler.

Tarihçesi

Arabalar 19. Yüzyıldan bu yana en araçlar güç enerji kaynakları bir arada kullanabilir şekilde tasarlanmıştır. Çünkü bu teknoloji kaynakları verimli kullanmaya iter. Örneğin, çoğu araba farları gibi otomobilin aksesuarları sayılan bir güç pili vardır. 1990’ların sonlarında, daha fazla güç ile hibrid otomobiller, geleneksel benzinli araçlara uygulanabilir hale getirildi ve popüler alternatifler düşünülmeye başlandı ve çeşitli modeller piyasaya koyulunca popüler satıcılar arttı.

Hibrit Aracın Avantajları

Hibrit otomobil gazı daha verimli olabilir çünkü geleneksel araçlar için mükemmel bir alternatif olarak birçok kişi tarafından kabul edilir. Birçok hibrid araba kullanıcı için önemli bir maliyet tasarrufu sağlayan geleneksel benzin modellerine göre iki kat daha fazla gaz verimliliği sağlar. Daha az yakıt yakmak için bu araçları inşa eden şirketlerin çevre kirliliği konusunda bilinçli olması ve temiz araçlar oluşturmak için çaba göstermesi de söz konusudur. Çünkü ek olarak, hibrid arabalar, kullanım sırasında daha az kirletici olma eğilimindedir. Birçok ülkede hibrid otomobillerde vergi indirimleri vardır ve otoyollarda şeritleri kullanma izni gibi özel teşvikler verilir.

Teknoloji Gelişmeler

Bazı şirketler, gaz motoruna geçmek için gereken 150 mil (241 km) veya daha fazla uzunluk için araçların bataryaları şarj edilen hibrid otomobil teknolojisinde ileri gitti. Kısa geziler için, bu araba sadece pil gücünü kullanmanıza olanak sağlar. Birçok şirket de daha sürdürülebilir enerji kaynaklarına geçmek için tüketicileri teşvik umuduyla, hidrojen hibrid otomobiller gibi alternatif enerji kaynakları kullanmak hibrid arabaları gelişmeye başlamıştır.

Yarış Arabası Nedir?

Yarış arabası, tasarlanabilir ya da diğer araçları hız yarışmalarında kullanmak üzere modifiye edilmiş otomobil türüne denir. Bazı yarış arabaları, özellikle başkalarının değişen derecelerdeki stok araçları olmasına rağmen, bu amaç için sıfırdan tasarlanmışlardır. Genellikle başka bir otomobili bir yarış otomobilinden ayıran faktörler vardır. Aracın toplam ağırlığından yolcu oturma koltuklarına, kapılara ve diğer özelliklerin eksik olmasına kadar faktörler çeşitlilik gösterir. Diğerleri bir devre, ralli yarış, ya da turda çalıştırmak için yeterli kullanım özellikleri gerektiren yarış arabalarına çevrilebilir.  Ancak bu araçların bu yarışa katılmak için tasarlanmış olan yarışmaların türlerine göre ayırt edilebilir. Bazı yarış arabaları,düz çizgi hız için inşa edilmiştir.

İlk otomobil yarışları 1890’larda meydana geldi ve genellikle turne olaylarını oluşuyordu. Bazı eski yarışları kazanan yarış arabaları ayrı ayrı iki şehir arasındaki sürüş yapıyordu. Halka açık yollarda bu yarışmalar bazen ölümlere neden olsa da daha sonra yarışları, birbirlerine karşı doğrudan yapılan arabalar oluşturdu. İlk yarış devrelerin bazıları at yarış pistlerinden dönüştürülmüştü ve 20. yüzyılın başlarında açılmıştı. Yarış farklı biçimlerle şekil almaya başladı ve yarış arabalarının birçok farklı türleri geliştirildi.

Yarış arabasının yaygın bir türü erken grand prix motor yarışı iner formüla bir arabadır. Bu yarış arabaları formüla arabaları olarak adlandırılmasının nedeni onların özelliklerinin sıkı set ile uyumlu olmasıdır. Tipik tasarımlar çekiş artırmaya yardımcı ön ve arka açık kokpitler, aracın ana gövdesi dışındaki jantlar ve kanatları dahil olmak üzere bu yarış arabaları da amaca ulaşmak için yarış ekipleri tarafından tasarlanır.

Stok araba yarışı, yarış arabası farklı bir tür olarak kullanan başka bir motor sporlarıdır. Onlar genellikle, normal sürücüler tarafından kullanılan üretim araçlarının değiştirilmiş sürümleridir ve bu araçlar stok arabalar olarak bilinir. Farklı stok otomobil yarışı organizasyonları kuralları ve düzenlemeleri değişendir. Ancak bu araçların motorları genellikle yüksek modifiye edilir ve bazen de üretim modellerinde çok daha fazla güç sunmak için sıfırdan tasarlanır.

Drag yarış arabaları özel olarak tasarlanmıştır ve hızlı öbekler için inşa edilmiştir. Tüm yarış, devre veya bir ralli yarışında arazi üzerinde köşeler ile başa çıkmak için önemli kullanım özellikleri gerektiren formüla, stok ve ralli arabalarının aksine, drag yarışı araçlar sadece iyi bir ivme gerektirir. Ağırlık genellikle yarış arabasının bu tip bir endişe ve tipik güvenle yavaşlatmak için paraşüt yerine frenleri kullanın.

 

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ