Web sitemize hoşgeldiniz.

Fenilketonüri Nedir, Fenilketonüri Belirtileri, Tedavisi

Bazı hastalıklar daha henüz anne karnındayken bile ortaya çıkabilir. Bu rahatsızlıklardan bir tanesi olarak bilinen Fenilketonüri hastalığı, proteinli besinlerde bulunan fenilalanin adlı bir amino asidin metabolize edilmemesi nedeniyle ortaya çıkan. Kanda ve diğer vücut sıvılarında artan oranlara ulaşmasıyla kendisini gösterir. Böyle bir durumda çocuğun gelişmekte olan beynini harap ederek ileri derecede zeka özürlü olmasına neden olur. Bu rahatsızlığın daha çok kalıtımsal bir metabolik rahatsızlık olduğu da düşünülüyor. Özellikle de kalıtsal özellik taşıyan hastalığın ortaya çıkışında akraba evliliği en önemli faktörlerden bir tanesi olarak görülebilir. Fenilketonüri rahatsızlığı çocuğun beynini ciddi oranlarda harap eder ve bu da onun yaşıtlarının yapabildiği hiçbirşeyi yapamamasın yol açar.

Fenilketonüri rahatsızlığının belirtileri var mı ?

En kolay anlaşılabilen hastalıklardan bir tanesi olarak bilinen Fenilketonüri rahatsızlığı, genellikle 6. ve 12 aylar arasında kendisini çok rahat bir şekilde belli eder. Fenilketonüri rahatsızlığına sahip olan çocuklar; yaşıtları gibi gelişim gösteremez ve kafasını dahi dik bir şekilde tutamaz. Ayrıca hem bedensel olarak, hem de zihinsel olarak geride kaldığı için bu çocuk yaşıtlarının % 60 oranında daha gelişmemiş kalacaktır. Bu rahatsızlığa çocuklarınızın yakalanmamasını istiyorsanız, çocuk yapmadan önce bu testi yapmanız gerekiyor. Ayrıca çocuk doğduktan sonra topuğundan iki damla kan alarak da bunu çok rahat bir şekilde anlayabilirsiniz. Akraba evlilikleri artıkça Fenilketonüri gelişim azlığı hastalarda gittikçe artış gösterecektir.

Fenilketonüri hastalığının tedavisi var mı ?

Diğer birçok hastalığa rağmen maalesefki bu rahatsızlığın tedavisi tam olarak mümkün değildir. Bu hastalığa yakalanmış olan çocuklara tedavi amacıyla bazı egzersizler ve zihin geliştirici oyunlar verilir. Ancak bu daha çok çocuğu idare etmeye yöneliktir. Bu rahatsızlık özellikle de genetik kökenli olduğu için diğer rahatsızlıklar gibi tedavi edilemez. Fenilketonüri hastalığının tedavisi son dönemlerde bu alanda oluşan gelişmelerle birlikte bir miktar ilerlese bile bunun yine de çocuğun  gelişimini etkilememesi zayıf kalmasına neden olu. Fenilketonüri hastalığına sahip çocukları tedavi ederken, mutlaka onların özel çocuklar olduğu kabul edilerek plan ve program hazırlanması gerekiyor.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ