Web sitemize hoşgeldiniz.

Felç Nedir (İnme-Stroke), Risk Faktörleri Nelerdir ? Tedavisi Nasıldır ?

Türkiye’deki hastalıkların ve ölüm nedenlerinin % 40’ lık bir kesimini oluşturan felç problemi, genellikle yaygınlaşan bir sorundur. Özellikle de günümüzdeki kişilerin çok fazla yiyecek ve içeceklerine dikkat etmemesi ile birlikte besinler içerisinde tuz miktarının da artması felce neden olur. Felç problemi gelişmiş ülkelerde daha az görülürken, gelişmekte ve az gelişmiş ülkelerde çok daha sık görülür. Bu da felç sorununun; aslında daha çok sürekli sağlık taramalarının geçmek ve beslenme ile yakından ilişkili olduğunu gösterir. İçerisinden çıkan bazı pıhtıların beyin damarlarında tıkanmaya neden olması ve ilerleyen dönemlerde bu tıkanmanın damarı patlatması ile birlikte, o bölgede ani hasar oluşması; felç dediğimiz rahatsızlığa yol açar. Felç yüzünden beynin belirli bir bölgesi çalışamaz ve bu da beynin vücudu kontrol etmesini oldukça güçleştirir.

Felç geldiğini tam olarak nasıl anlarsınız ?

Ortada herhangi bir problem yokken, durduk yere gözünüzde kararma veya vücudunuzun herhangi bir bölgesinde uyuşma gerçekleşiyorsa, o an için felç geçirme ihtimaliniz oldukça yüksektir. Ancak vücudunuzdaki her ağrının felce neden olduğunu söylemek de mümkün değildir. Genellikle sol kolun uyuşması ile birlikte görme kaybının da yaşanması felç geldiğinin en büyük işaretlerinden bir tanesidir. Ayrıca felç rahatsızlığına yakalanmadan önce de bazı belirtileri çok rahat bir şekilde görme imkanınız vardır. Buna basit bir örnek vermek gerekirse; gün içerisinde hiç beklemediğiniz bir anda başınız dönüyor, ağrıyor veya gözleriniz kararıyorsa; bu, yakın bir zamanda felç geçirme ihtimalinizin olduğunu gösteriyor. Ancak elbetteki yalnızca bu belirtiler yeterli değildir. Vücutta sürekli olarak herhangi bir bölgede duyu kaybının yaşanması da gerekiyor.

Felç hastalığından korunmanın yolu var mı ?

Hayatın herhangi bir döneminde felç rahatsızlığını geçiren kişiler, genellikle gözlerinde ciddi bir görme kaybı veya vücudunun herhangi bir organında duyu kaybı yaşayabilir. Bu nedenle felç rahatsızlığı geçirmeden önce mutlaka gerekli önlemleri almanız gerekiyor. Aksi takdirde yatalak kalma gibi bir ihtimaliniz bile söz konusu olabilir. Felç hastalığından korunabilmek için öncelikli olarak tansiyon ve şekerinizi kontrol almaya altına almaya çalışın. Ayrıca mümkün olduğunca tuz dengesini de tutturun.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ