Web sitemize hoşgeldiniz.

Erkekteki Sperm Sayısı Gebe Kalma Şansını Önemli Ölçüde Etkiler, Sperm kalitesini düşüren durumlar nelerdir

İnsan vücudu çok karmaşık bir sisteme sahip olması nedeniyle, üreme konusu da dahil olmak üzere henüz birçok sır perdesi tam olarak aralanmadı. Vücut içerisinde bulunan birbirinden farklı organlar ve bu organların salgıladığı çeşitli sıvılar, üreme için benzersiz bir kaynak oluşturur. Üreme işleminin tamamlanması için olmazsa olmaz olarak görülebilecek ve testis tarafından salgılanan sperm sıvısı içerisinde milyonlarca sperm hücresinin bulunduğu bir yapıdır. Oldukça kaygan olması nedeniyle de hızlı bir şekilde rahime doğru gidebilme özelliği gösterir. Testis tarafından salgılanan milyonlarca spermin yalnızca bir tanesi bu yarışı kazanarak yumurtayı döllemeye hak kazanır. Ancak bazı durumlarda sperm sayısı yeterli olmadığı için gebelik de oluşmaz. Bu ne yazık ki günümüzde çocuğu olmayan çiftlerin en büyük problemlerinden bir tanesidir.

Erkek sperm sayısı neden bu kadar önemli ?

Kadın yumurtalığı yalnızca üremek için bir tane yumurta ayarlar ve bu yumurtanın döllenmesi ile birlikte normal şartlarda gebelik gerçekleşir. Ancak erkek sperm sayısının yetersiz olması nedeniyle yumurtaya ulaşan sperm hücresi sayısı çok fazla düşük kalır ve bu da döllenmeyi engeller. Her ne kadar çoğu çift gebe kalma konusunda tam olarak bilgi sahibi olmasa bile, sperm sayısının son derece önemli olduğunu esasında birçok kişi bilir. Ne kadar çok fazla sperm yumurtaya doğru ilerlerse, hamile kalma ihtimali de o kadar ciddi miktarlarda yükselir. Ancak kaliteli bir döllenme için yalnızca sperm sayısı yeterli olmamakla birlikte, aynı zamanda spermin kalitesi de son derece büyük bir önem teşkil ediyor.

Erkek sperm sayısı nasıl arttırılabilir ?

Erkek tarafından rahime doğru gönderilen milyonlarca sperm yeterli gelmezse, bunu arttırma imkanı da bulunmaktadır. Sperm hücreleri % 70 miktarında protein içerdikleri için daha çok protein yapılı besinler tüketmeniz ile birlikte çok daha fazla  çoğalır. Bu nedenle eğer sperm sayınızda büyük bir artış oluşmasını istiyorsanız; muz, Çilek, Bal ve süt gibi çeşitli doğal ürünler tüketebileceğiniz gibi aynı zamanda ilaç tedavisi de alabilirsiniz.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ