Web sitemize hoşgeldiniz.

Erkeklerde Meme Kanseri ve Tedavisi, Erkeklerde Meme Kanseri ve Tedavi Özellikleri

Geçmişten bugüne kadar bazı hastalıkların çok daha fazla cinsiyetçi olduğunu söyleyebiliriz. Bunlardan bir tanesi olarak gösterilebilecek meme kanseri, ağırlıklı olarak kadınlara özgü bir problemmiş gibi gösterilmeye çalışılır. Ancak meme kanseri yalnızca kadınları ilgilendiren bir konu olmamakla birlikte, aynı zamanda erkekleri de son derece ilgilendiren önemli bir problemdir. Erkeklerde meme kanseri  çok daha az oranla görünmesine rağmen yine de sayısı pek az değildir. Türkiye’de meme kanseri vakasından her 20.000 tanesinin 200 tanesi erkektir. Bu nedenle her ne kadar erkek meme kanseri vakası ‘ çok görülmese bile, sayısının az olmaması nedeniyle önem verilmesi gereken bir konudur. Erkeklerde de meme kanseri erken teşhis edilirse çok daha rahat bir şekilde tedavi edilebilir.

Erkeklerde meme kanseri nasıl tepki gösterir ?

Birçok onkoloji uzmanı, genellikle erkeklerdeki meme kanserinin çok da agresif olduğunu ve vücudunun birçok yerine yayılma tehlikesi gösterdiğini ifade eder. Memede başlayan kanser, zamanla koltuk altlarına ve alt bölgelere kadar yayılmaya devam eder. Bu şekilde devam eden kanser vakası, vücutta ciddi bir tepkimeye neden olur ve eğer hızlı ilerlerse, hastanın ölümüne neden olabilir. Erkeklerde de tıpkı kadınlarda olduğu gibi östrojen ve progesteron reseptörünün duyarlılığı, bu rahatsızlığın çok daha fazla tetiklenmesine neden olur. Erkeklerde meme kanserine yakalanma oranı, her ne kadar daha düşük olsa bile ölüm riski bir miktar daha yüksektir. Bunun da, daha çok erkeklerdeki meme kanserinin çok da agresif bir yapıya sahip olmasıyla büyük bir ilgisi bulunmaktadır.

Erkeklerde meme kanseri tedavi edilir mi ?

Meme kanserine yakalanmış olan erkekler de en kritik konu ne zaman teşhis edildiğidir. Eğer meme kanserine yakalanmış olan erkek kişisi, bu hastalığı çok geç fark etmişse, kurtulma şansı bir miktar daha düşük olacaktır. Erken teşhis ise, genellikle erkeklerin meme kanseri yayılmadan bu problemden kurtarılmasını sağlar.  Meme kanserinden korunabilmek için bol miktarda antioksidan içeren doğal besinlerle beslenmeniz gerekiyor. Ayrıca erkeklerin kadınlar kadar sık bir şekilde meme kanseri kontrolü yapmasına da gerek yoktur.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ