Web sitemize hoşgeldiniz.

Egzama Ve Tedavi Yolları

Egzama birçok türü olan bir çeşit cilt hastalığıdır. Kimi zaman çıplak deride görülebileceği gibi kim zaman saçlı deride de görülebilmektedir. Oldukça inatçı olan bu deri hastalığı, farklı belirtiler şeklinde orta çıkabilmektedir. Egzama kaşıntılı belirtilen gösteren lezyonlar şeklinde ortaya çıkmaktadır. Genellikle kuru, beyaz döküntüler olabileceği gibi, iltihaplı, kabartılar şeklinde de ortaya çıkabilmektedir. Hem döküntüleri hem de yoğun kaşıntısı yüzünden oldukça rahatsız edici olmaktadır. Hatta kaşıntı kimi zaman gece uyanmanıza bile sebep olabilmektedir.  Kimi zaman hayatınız boyunca egzama ile yaşamak zorunda kalabileceğinizi düşünebilirsiniz. Egzama ve tedavi yolları konusunda oldukça fikir sahibi olmanıza rağmen kurtulamıyor olabilirsiniz. Bazen de bitkisel yollardan tedavi yolları denenmelidir.

Egzamanın Tedavi Yolları

  • Egzama için kullandığınız kimyasal ilaçlardan kısa süreli rahatlama sağlayabilirsiniz. Çünkü egzaman için kesin bir çözüm bulunamamıştır. Bunun için en önemli doğal ilaçlardan birisi dut kürüdür. Son zamanlarda oldukça sık duyduğumuz bu kür egzama için oldukça faydalıdır. Hemen dut kürü yaparak egzamadan kurtulmaya başlayabilirsiniz.
  • Egzama için faydalı bir başka bitki de papatyadır. Egzama ve tedavi yolları denenirken bunun da denenmesi gerekmektedir. İltihap giderici olan bu bitki sayesinde cilt üzerinde oldukça etkilidir. İsterseniz papatyayı çayını yaparak da tüketebilirsiniz.
  • Meyan kökü egzamanın şikayetlerinden kurtulmanıza yardımcı olan bir bitkidir. Meyan kökü jelinin egzamanın ortaya çıkardığı rahatsızlıkları bir hafta içerisinde ortadan kaldırmaktadır.
  • Aloe Vera, egzama ve tedavi yolları içinde etkili olan maddelerden biridir. Aloe vera ile yapılmış jel egzama için belirtileri ortadan kaldırmaktadır. Düzenli kullanılan bu jel egzama için oldukça etkilidir.
  • Sarı kantarondan elde edilen jel egzama için oldukça faydalıdır. Sarı kantaron antiseptik olması sayesinde mikrop öldürücü özelliğe sahiptir.
  • Egzama için ayrıca asitli, yağlı ve aşırı baharatlı yiyeceklerden uzak durmak gerekmektedir. Çünkü bazı durumlarda egzamanın dışarıdan tedavisi mümkün olmamaktadır. Bunun için egzamadan kurtulmak yediğiniz besinlere de bağlıdır.
  • Egzama için çörek otu da oldukça önemlidir. Çörek otu her gün yoğurt ile karıştırılarak küçük bir kase kadar tüketilmelidir. Aynı zamanda çörek otu kaynatılarak egzamalı bölgeye sürülmelidir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ