Web sitemize hoşgeldiniz.

E Devlet Şifremi Unuttum

10 Eylül 2018

E devlet, her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı için önem arz eden bir uygulamadır. Sahip olduğunuz tüm kişisel ve kurumsal haklarla ilgili verilere e- devlet ile erişebilirsiniz. Bu nedenle, özellikle on sekiz yaşını geçmiş her vatandaşın e- devlet hesabına girebiliyor olması gerekir. Hastane randevunuza dair bilgileri bile e- devlet üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Eğer e devlet hesabınıza giriş yapmak için ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız, doğru yerdesiniz.

E Devlet’e Nasıl Girilir?

E devlet hesabına giriş yapmak son derece kolay bir işlemdir. Bu işlem için sizden istenen, TC kimlik numaranız ve bir e- devlet şifresidir. Bu bilgileri girerek e- devlet hesabınıza giriş yapabilirsiniz.

Eğer e- devlet hesabınıza girmek için bir şifreniz yoksa bunu temin etmek de son derece basittir. Evinize en yakın PTT şubesine giderek, e- devlet hesabınız için gereken şifreyi alabilirsiniz. Bu işlem için PTT’ye 2 TL değerinde bir işlem ücreti ödemeniz gerekir. Daha sonra, görevliye işlem sırasında belirttiğiniz cep telefonu numarasına geçici bir şifre gönderilir. Daha sonra tek yapmanız gereken, geçici şifrenizle e- devlet hesabına giriş yapmak ve kendinize yeni bir şifre almaktır.

E Devlet Şifremi Unuttuğum Zaman Ne Yapmalıyım?

E- devlet şifrenizi, zaman içinde unutmuş olabilirsiniz. Özellikle sisteme çok sık giriş yapmayan bireyler tarafından sıkça rastlanılan bir durumdur. Bu durumda da yapmanız gerekenler son derece kolaydır.

Yine, ilk e- devlet şifresi almak için izlemeniz gereken adımları izlemeniz gerekir. Öncelikle evinize en yakın PTT şubesine giderek, e- devlet şifrenizi unuttuğunuzu belirtmelisiniz. Daha sonra ikinci bir şifre için PTT tarafından 4 TL’lik bir işlem ücreti alınır. Ardından PTT görevlisi tarafından, işlem sürecinde belirttiğiniz cep telefonu numarasına tekrar geçici bir şifre tayin edilir.

Daha sonra, e- devlet hesabınıza bu geçici şifre ile giriş yapabilirsiniz. Ancak, sisteme giriş yaptıktan sonra kendinize ait yeni bir şifre belirlemek bu sefer de son derece önemlidir.

Bu adımları takip ederek e- devlet şifresi unutma derdinizi kısa sürede çözebilirsiniz.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ