Web sitemize hoşgeldiniz.

Disbarik Osteonekroz, Dalış Hastalıkları-Disbarik Osteonekroz

Profesyonel dalgıçlarda görülen bu hastalık türünde uzun kemiklerin bazı bölgelerinde kemik ölümü gerçekleşir. Dalış yapan kişilerde sıkça görülen bu hastalık alkolizm yaşayan kişilerde de görülür. Hastalığın en büyük belirtisi ağrı ve hareket sıkıntısıdır. Peki, Osteonekroz Evreleri nedir? Ostenakroz evreleri yavaş yavaş kendisini göstermeye başlar. Hastalığın son evresinde kemiklerin bazı kısımları ölür ve kemik dökülmeye başlar. Kemik ölümünde tek çare ameliyattır. Osteonekroz ameliyatı ile canlı kemik nakli yapılarak ölen kemiklerin yerişine yenisi yerleştirilir.

Ayak Bileğinde Osteonekroz

Kemiğin içerisindeki dokuların zarar gördüğü anlamına gelir. Kemik ilikleri ve hücreleri ölür. Bu hastalığın tek çaresi ameliyatla yeni kemik eklemesi yapmaktır. Ayak Bileği Osteonekroz Tedavisi diğer kemik çürümelerindeki gibidir. Genellikle dalıcı hastalığı olarak bilinen bu hastalığa neden olan faktörlerden bir tanesi de Vurguna yakalanmaktır. Daha önce vurgun hastalığına yakalanan kişilerde Osteonekroz hastalığının oluşması daha muhtemeldir. Osteonekroz hastalığı ayak bileğinde, çene kemiğinde, boyunda ve uzun kemiklerde oluşabilen bir hastalıktır. Ameliyat dışında bir çözümü yoktur. Peki, çene osteonekrozu nedir? Çenede oluşan kemik çürümesi de vücudun diğer bölümlerinde oluşan kemik çürümelerine benzer tedavi edilmezse zaman içerisinde kemik ölümü gerçekleşir ve kemik dökülmeye başlar.

Osteonekroz Ameliyatı Sonrası

Bu hastalığa sahip olan kişilere canlı kemik nakli yapılır. Bu ameliyat gerçekleştirildikten belli bir süre sonra kişi kendi normal hayatına geri dönebilir.  Bu hastalığın en bütün sıkıntısı canlı kemik yapısının kalmamasıdır. Kemik içerisinde yer alan ilikler ve hücreler zaman içerisinde kendisini öldürür ve çürümeye başlar. Kemik ölümü gerçekleştikten sonra kemik ufalanmaya başlar. Bu yüzden ameliyat dışında başka bir tedavi yöntemi yoktur. Osteonekroz Tedavisi ameliyat dışında başka bir tedavi yöntemi ile halledilemez. Canlı kemik eklemesi ile tedavi edilebilen hastalık süresince kemiklerde kasıla ve ağrı söz konusudur. Genellikle dalgıçlık yapan ve derinlere dalmayı seven kişilerde sıklıkla görülen bir hastalık türüdür. Kendinizde kemik ağrıları ve kasılmalar hissediyorsanız biran önce uzaman başvurmanız gerekir. doktorunuzun size anlattıklarıyla birlikte hastalığınız hakkındaki gerçekleri öğrenip kemik nakli ameliyatına hazırlanabilirsiniz.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ