Web sitemize hoşgeldiniz.

 Corona Virüs Nedir?, Canine Coranavirus Infection (Corona Virüs Enfeksiyonu)

Son derece bulaşıcı bir hastalık olan corona virüs yeni doğan yavruları daha çabuk etkiler. Bu yüzden köpeğin aşılarının geciktirilmeden yaptırılması gerekir. Corona virüsü aşısı olduktan sonra evcil hayvanınız yavaş yavaş iyileşmeye başalar.  Corona virüsü köpek, kedi gibi hayvanlarda gözlemlenen bir hastalıktır. Bu virüs tedavi edilmediği takdirde ölümcül sonuçlar doğurabilir. Belirtiler hayvandan hayvana değişiklik göstermez genel olarak aynıdır.

Corona Virüsü Kediden İnsana Geçer Mi?

Özellikle kış aylarında daha fazla gözlemlenen bu virüs kedi, köpek, maymun gibi hayvanların yanı sıra insanları da etkiliyor. Kolay yollarla bulaşan Corona virüsü hastalığı insanda grip gibi belirtiler gösteriyor. Çoğu kişinin kolaylıkla atlattığı bu hastalık bazı insanların hastanede tedavi görmesine neden olabilir. Corona virüsü insandaki belirtileri kendisini grip gibi belli ediyor. Burun akıntısı ve öksürük en yaygın belirtilerindendir. Bu hastalık genel olarak zatürre gibi ağır hastalıklara yol açabilir. Bağışıklık sistemi, kalp ve ciğerleri zayıf olan insanların bu hastalığa yakalanma riskleri daha kuvvetlidir. Corona virüsü kedi, köpek gibi hayvanlardan insanlara bulaşması muhtemel olan bir hastalıktır. İnsanlara bulaşan bu hastalık tedavi edildiği takdirde hayati bir risk taşımazken hayvan karda görülen Corona hastalığı ölümcül olabilir. Hayvanlarda kusma ile başlayan bu hastalık sarı renkte kanlı ishal, huzursuzluk gibi belirtilerle kendisini gösterir.  Bu hastalığa yakalanan hayvanlar genel olarak çok fazla zayıflamış olurlar. Eğer hastalığı zamanında teşhis edebilirseniz hayvanınızın yaşama şansını arttırırsınız. Hayvanınız aşırı derecede kilo vermişse bağışıklık sistemi çalışmaz ve virüs karşısında direnciz duruma gelip ölür.

Corona Virüsü Tedavisi

Kış aylarında evcil hayvanlarımızı etkileyen Corona virüsü insanlara da geçebilen bir virüstür. İnsanlarda hayvanlarda olduğu kadar tehlikeli değildir. Ancak bu virüsü kaptığını hisseden bir kişinin en yakın sağlık kuruluşuna başvurmasında fayda vardır çünkü virüs kendisini Zatürreye çevirebilir. Hayvanınızda Corona virüsü olduğunu fark ettiğiniz zaman derhal bir veterinere gitmeniz gerekir. Virüs hayvanın bünyesinde yayıldıkça onu güçsüz bırakır ve zayıflatır. Bağışıklık direnci azalan ve zayıflayan hayvanınız virüs karşısında daha fazla dayanamaz ve ölür.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ