Web sitemize hoşgeldiniz.

Böbrek Enfeksiyonu (Pyelonefrit), Böbrek İltihabı Nedenleri ve Belirtileri

İdrar yollarında bakteri olan kişilerde bulunan bakterilerin zaman içerisinde vücut içine yayılmasıyla birlikte böbrek enfeksiyon kapar. Böbrek iltihabı vücudunuzda oluşturduğu etkiye göre değerlendirilir ve buna göre evde ya da hastanede tedavi olup olamayacağınıza karar verilir. Pyelonefrit Beslenme ile yenebileceğiniz bir rahatsızlık olduğu gibi hastanede kalmanızı gerektirecek bir hastalıkta olabilir. Bu yüzden böbrek iltihaplanmasından şüpheleniyorsanız derhal en yakın sağlık ocağına başvurmanızda yarar vardır.

Böbrek Iltihabı Belirtileri Nedenleri

Böbrek iltihabı kendisini hastalıkla belli eder. Böbreklerinde iltihaplanma olan kişi kendisini hasta hisseder gösterdiği hastalık belirtileri genel olarak bir ya da iki saatin üzerinde olur. Titreme, yüksek ateş, mide bulantısı, sırtta ağrı, kusma veya ishal gibi belirtiler gözlemlenir. İdrar koyu renkli ve çok ağır kokulu olur. Pyelonefrit Tedavisi için mutlaka bir hastaneye gitmeniz gerekir.  Bu hastalığa yakalanan insanların en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de böbrek iltihabı tehlikeli midir? Olmuştur. tedavi edilmeyen her hastalık gibi böbrek iltihabı da tehlikelidir. Bu hastalığa yakalandığını düşünen kişilerin acilen bir hastaneye giderek uzman tarafından incelenmesi gerekir.

Böbrek Iltihabı Nelere Yol Açar

İdrar yolları iltihabında genel olarak dışarıdan gelen bakteriler vücudun içine girerek yukarı çıkar ve böbreklere zarar verir. Böbreklere ulaşan bakteriler kişinin böbreğinin iltihaplanmasına neden olur. Bu yüzden beden ve tuvalet temizliğine dikkat edilmesi gerekir.  Böbrek iltihabi kişinin kendisini hasta hissetmesine yol açar. İdrar yoları aracılığıyla böbrek iltihabına yakalanmış bir kişi kendisini son derece hasta hisseder. Genellikle hastanın böğründe yanma ve ateş gözlemlenir. Bunu dışında iltihaplı kanlı ve ağır kokulu bir idrar yaparlar. İdrarları her zaman kanlı olmayabilir ancak kokusu ağırdır. Titreme, bulantı, kusma, halsizlik gibi şikayetleri vardır. Böbrek iltihaplanmaları için öncelikle bir uzmana gözükmek gerekir. Eğer doktorunuz böbrek iltihabınızın evde geçecek kadar hafif olduğunu düşünüyorsa o zaman evde tedavi olabilirisiniz. Ancak çoğu durumda uzmanlar hastanın gözlem altında tutulmasının daha iyi sonuç vereceğine inanırlar. Böbrek iltihabı olan kişide şiddetli karın ve sırt ağrısı da gözlemlenir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ