Web sitemize hoşgeldiniz.

Beyin Tümörleri, Beyin Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Beyinde gözüken her tümör kanser değildir. Beyin tümörü çeşitleri İyi huylu Benign ya da kötü huylu malign olarak ikiye ayrılır. İyi huylu beyin tümörü çeşitlerinde kanser hücre bulunmaz ancak çok nadir de olsa kendilerini zamanla kötü huylu tümöre çevirebilirler. Kötü huylu beyin tümöründe ise kanserli hücrelere rastlanır. Bu hücreler son derece tehlikelidirler. Hızla büyürler ve çevrelerinde bulunan sağlıklı dokulara yayılmaya başlarlar.

Beyin Tümörü Neden Olur

Beyin Tümörleri özellikle kötü huylu beyin tümörleri son derece tehlikelidirler. Kafatasının içerisinde büyüyerek beyne baskı uygulayan beyin tümörleri beyninizde kalıcı hasarlara neden olabilir. Beyin tümörlerinin en sık gözlemlendiği yaş grupları 3-12 ve 40-70 yaşları arasındadır. Beyin tümörü herhangi bir yaş grubunda oluşabilir ancak. En çok rastlana yaş grupları bunlardır. İyi Huylu Beyin Tümörü Belirtileri tıpkı kötü huylu tümör gibi belirtiler verir. Yani ikisi arasında herhangi bir fark yoktur. İyi huylu beyin tümörü tedavisi için öncelikle hasta düzenli olarak incelenir. Eğer beynindeki iyi huylu tümör büyüme eğilimi içerisindeyse cerrahi müdahale ile tümör alınır.

Beyin Kanseri Belirtileri

Kötü huylu beyin tümörleri içerisinde birçok kanser hücreye yer verir. Beynimizde oluşan tümörü fark etmemiz mümkündür. Tümörü ne kadar erken fark edersek iyileşme oranımızda o kadar artar. Erken teşhis her zaman hayat kurtarır. Peki, beyin Tümörü Nedir? Beyin tümörü beynimizde olmaması gereken bir yerde hayatımızı tehlikeye atacak bir dokunun oluşması demektir. Ya da beynimizde olan bir dokunun olması gerektiğinden daha fazla büyümesi beyin kanseri anlamına gelir. Beyin tümörünü erken teşhis etmek oldukça önemlidir. Bu sayede tedaviye erken başlanır ve istenilen sonuçlar elde edilir. Beyin tümörleri beyne baskı uygulayarak beynin görevlerini yapmasını engelleyebilir ve beynin fonksiyonlarını bozabilir. Beyin Tümörünün en önemli belirtileri şunlardır;

  • Sabahları şiddetlenen ve sürekli baş ağrıları
  • Denge bozuklukları, çift görme
  • Bulantı kusma
  • Yeni başlayan epilepsi nöbetleri
  • Tümörün beyine yerleştiği bölgede ki organları kullanmakta sıkıntı çekme
  • Ellerde kollarda uyuşma
  • Kişilik bozuklukları
  • Yazı yazma, hesap yapmada güçlük çekme
  • Bunlar beyin tümörü belirtilerindendir ve bu sıkıntıları yaşayan kişilerin acilen bir uzmana başvurması gerekir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ